Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AH

Máte alespoň rámcovou představu o tom, jak dlouho se připravuje a vyvíjí jakýkoliv "nový lék"? Nápad, chemie, výzkum, testovaní, preklinické a klinické studie atd.???? Opravdu málokdy se to dostane jako celek pod deset let.....

Originální výrobce investuje stovky milionů dolarů, proto má určitou dobu exkluzivitu na výrobu originálního léku. Po vypršení jejich patentové ochrany se mohou začít vyrábět jejich generika....

Generika jsou zásadně podobná s originálním lékem (musí být shoda v účinné substituci, stejné lékové formy a bioekvivalence). A v těchto parametrech jsou zásadní odlišnosti, které ve svém blogu jaksi opomíjíte....

Citace: Bioekvivalenční studie se realizuje na poměrně malém počtu zdravých dobrovolníků (18–24 osob) a nejobvykleji po podání pouze jedné jednotlivé dávky (tj. např. 1 tbl.) testovaného (generikum) a referenčního léčiva (původní originální přípravek). Pravidla pro registraci generika jsou nastavena tak, že je přípustný poměr tzv. farmakokinetických vlastností léčiva (parametry pohybu léčiva v organizmu, tj. zejména maximální dosažená hladina léčiva k krvi, křivka profilu těchto koncentrací v čase atd.) mezi originálem a generikem se pohyboval v rozmezí 0,8–1,2 (pokud by byly tyto dva léky zcela totožné, činil by tento poměr 1). Dva generické přípravky téhož léku, považované za vzájemně tzv. bioekvivalentní, se tak proto mohou tedy lišit až o 40 % (bude ještě dále zmíněno), se prodávají pod hlavičkou evropské firmy. V žádné fázi registrace generika není testována jeho vlastní účinnost z hlediska léčby choroby, na kterou je určeno (tento údaj je pouze odvozen a předpokládán).

Tento jednoduchý proces potřebný k registraci generika je třeba chápat zejména v kontextu náročnosti vývoje originálního preparátu (popsáno o odstavec výše).

0 0
možnosti
AH

Odkaz na výše zmíněný článek doc. MUDr. Otto Mayera, CSc., II. interní klinika FN Plzeň - abyste pochopil, jak je tato problematika složitá..... Doporučuji prostudovat, než se pustíte na takto tenký led.

https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjmjr37_c_QAhWpC8AKHVzGBrkQFgguMAM&url=http%3A%2F%2Fwww.internimedicina.cz%2Fpdfs%2Fint%2F2012%2F10%2F12.pdf&usg=AFQjCNGTEi3b1cVV41QQ6ee-aH7T3PCZxA&sig2=hVUpx7QBUbM3WJBlufnKHA

0 0
možnosti
Foto

Vážená paní Hrdinová,

nejen že mám představu o vývoji nového léku, dokonce Vámi uvedené znám. Také jsem se mnoha bioekvivalentních studií aktivně zúčastnil. To ale přeci na textu mého blogu nic nemění. Zde jde spíše o nedorozumění. Nejsem odpůrcem léků, pokusil jsem se jen objasnit termín generikum, a to, že se jej nemusíme nijak obávat.

0 0
možnosti
AH

Pane Paroubku, jsem ráda, že jste zareagoval.

Generika nejsou 100% totožné kopie originálních léků a v mnoha případech nemají ani stejné účinky (například antihypertenziva - viz NÚL kašel....). Reagovala jsem proto, že zobecňování této problematiky pouze na finanční aspekt je zavádějící. Nechala bych prostor lékařům, kteří mají sami nejlepší zkušenosti na základě preskripce pacientům a jejich následných reakcí na daný originální lék či generikum (pomíjím teď jakoukoliv "osobní zainteresovanost").

Generika samozřejmě šetří rozpočty pojišťoven, ale cena by neměla být jediným kriteriem jejich preskripce.

0 0
možnosti
Foto

Já Vám rozumím, paní Hrdinová,

skutečně jsem chtěl jen poukázat na zbytečné obavy a trochu i neznalost lidí v této oblasti. Snažil jsem se, aby blog byl laický a srozumitelný. Odborný článek bych psal jinam.

0 0
možnosti